Kliniczna i radiologiczna ocena umiejscowienia urazów żuchwy

W anatomiczno-architektonicznej budowie żuchwy wyróżnia się obecność miejsc zmniejszonej oporności kostnej, bardziej podatnych na złamania, oraz miejsc, które są szczególnie oporne na uraz. Pomimo tego żuchwa, przez swoje anatomiczne położenie (wysunięcie do przodu i brak osłony ze strony innych kości), jest najbardziej narażona na przypadkowe urazy padające z boku lub centralnie.

Fundamentalnym elementem pracy chirurga szczękowo-twarzowego jak i lekarzy innych specjalizacji jest rozmowa z pacjentem oraz umiejętnie przeprowadzony wywiad wraz z badaniem klinicznym. W wielu przypadkach te podstawowe informacje, jakie jesteśmy w stanie zebrać w krótkim czasie, w połączeniu z badaniami radiologicznymi i dokładną znajomością anatomii ludzkiego ciała pozwalają postawić trafną diagnozę. Diagnostyka  Precyzyjna, ale łatwo dostępna i efektywna diagnostyka obrazowa to jedna z podstaw postępowania stomatologicznego, a z pewnością fundament powodzenia leczenia. W zależności od urazu w diagnostyce obrazowej stosuje się: pantomogram, zdjęcia PA czaszki i boczne czaszki, zdjęcia skośne boczne żuchwy, zdjęcie półosiowe zatok obocznych nosa, zdjęcie zatok czołowych, zdjęcie zębowe lub zgryzowe, zdjęcie kości nosowych, zdjęcie wg. Clementschitscha, zdjęcie osiowe czaszki, klasyczne...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij