Koncepcje odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym

Sukces leczenia endodontycznego mierzony jest nie tylko poprzez załagodzenie dolegliwości bólowych czy gojenie zmian okołowierzchołkowych. Równie ważną kwestią jest skuteczna odbudowa zęba, chroniąca go przed późniejszymi powikłaniami w postaci złamań, pęknięć czy mikroprzecieku bakteryjnego prowadzącego do reinfekcji. Prawidłowa rekonstrukcja znacznie poprawia kliniczny wskaźnik powodzenia endodontycznie leczonych zębów. W artykule przedstawiono aktualne strategie dotyczące odbudowy protetycznej zębów po leczeniu endodontycznym.

Odbudowa twardych tkanek zęba po zakończonym leczeniu endodontycznym jest zabiegiem trudnym, wymajającym od lekarza dentysty odpowiedniego planowania, analizy czynników miejscowych oraz procedury wykonania. Prawidłowy wybór metody leczenia i dokładne wykonanie odbudowy są czynnikami niezmiernie ważnymi, ponieważ główną przyczyną utraty zębów po leczeniu endodontycznym nie są powikłania w trakcie tego leczenia, a jest nią nieprawidłowa rekonstrukcja (1, 2). W badaniach przeprowadzonych na 742 zębach udowodniono większy odsetek sukcesu terapeutycznego w przypadku zębów zaopatrzonych szczelną odbudową części koronowej i nieprawidłową obturacją kanałów (79%) niż w grupie z prawidłowo wypełnionymi kanałami i niezadowalającą rekonstrukcją korony. Wykazano także, że na powodzenie leczenia wpływa wybór materiału, który zostanie użyty do ostatecznego wypełnienia, a najwyższy wskaźnik powodzenia występował w grupie, w której wykorzystano odbudowy protetyczne (3). Większość klinicystów uważa, że zęby bezmiazgowe mają gorsze właściwości fizykochemiczne, są bardziej kruche po pewnym czasie i łatwiej ulegają złamaniom (4, 5). Przez lata uważano, że osłabienie to wynika z powodu zmniejszenia się ilości wody w tkankach twardych zęba z powodu utraty krążenia miazgowego (6), a częste pękanie jest spowodowane zmianą usieciowania kolagenu (7). Obecnie największą rolę przypisuje się jednak znacznej utarcie tkanek zęba, która powstała zarówno poprzez leczenie endodontyczne, jak i procesy patologiczne (2). Z tego powodu istotny też jest protokół odbudowy – aby oszczędzić pozostałe tkanki zęba, a także wykonać szczelną rekonstrukcję zapobiegającą niepowodzeniom w postaci pęknięć, złamań czy próchnicy wtórnej. Czynnikami decydującymi o ostatecznym wyborze leczenia oraz materiału są: ilość i jakość pozostałych tkanek zęba, warunki zgryzowe, rodzaj odbudowy w zębie przeciwstawnym, aspekt estetyczny, wiek i oczekiwania pacjenta (1, 2). Odbudowa minimalnie inwazyjnaJeszcze kilka lat temu ogólnie przyjętym standardem leczenia było postępowanie, w którym ząb po zakończonym leczeniu endodontycznym był odbudowywany za pomocą systematycznej terapii protetycznej polegającej na zastosowaniu wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej (2). W ostatnim czasie natomiast teoria o...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij