Koronektomia jako alternatywa dla zabiegu ekstrakcji zęba trzeciego trzonowego w żuchwie – opis przypadku

Zabieg chirurgicznej ekstrakcji zatrzymanego zęba trzeciego trzonowego żuchwy niesie potencjalne ryzyko wystąpienia powikłań w postaci tymczasowych lub stałych zaburzeń neurologicznych nerwu zębodołowego dolnego. W przypadku gdy korzenie zęba znajdują się w pobliżu kanału nerwu zębodołowego dolnego, alternatywę wobec tradycyjnej ekstrakcji chirurgicznej stanowi zabieg koronektomii – procedura polegająca na zamierzonym usunięciu korony zęba z pozostawieniem jego korzeni w kości wyrostka zębodołowego.

Zabieg chirurgicznej ekstrakcji zatrzymanego zęba trzeciego trzonowego żuchwy  niesie potencjalne ryzyko wystąpienia powikłań w postaci  tymczasowych lub stałych zaburzeń neurologicznych nerwu zębodołowego dolnego (inferior alveolar nerve – IAN). Powikłania ze strony IAN wiążą się ze znacznym dyskomfortem pacjenta manifestując się klinicznie  jako niedoczulica w obrębie unerwianym przez nerw zębodołowy dolny. Jak donosi piśmiennictwo powikłania neurologiczne mają miejsce w 0,35% - 5.48%   przypadków ekstrakcji trzeciego zęba trzonowego żuchwy (1-4). Ryzyko wystąpienia tego powikłania podczas ekstrakcji  zależy głównie od położenia zęba w stosunku do kanału IAN.  W celu oceny topografii zęba wykonuje się przed zabiegowe zdjęcia ortopantomograficzne. Wśród szeregu objawów radiologicznych mogących świadczyć o bliskim kontakcie korzeni zęba z kanałem IAN (proximity radiologic markers) za najważniejsze uważa się: radiologiczne przejaśnienia w obrębie korzenia, zatarcie zarysu kanału żuchwy oraz nakładanie się korzeni zęba na strukturę kanału żuchwy (5,6). Dużą wartość diagnostyczną w określeniu położenia korzeni zęba względem IAN ma również tomografia komputerowa stożkowa (CBCT). Alternatywę dla tradycyjnej...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij