Mezjodens i złamany korzeń zęba 21 jako ognisko zakażenia

W pracy przedstawiono opis przypadku pacjenta, u którego operacyjne usunięcie ogniska pierwotnego – złamanego korzenia zęba 21 i dodatkowego zęba środkowego – spowodowało remisję przewlekłego procesu zapalnego gardła – choroby odogniskowej.

Zakażenie ogniskowe to zaburzenie czynności ustroju. Jest ono związane przyczynowo ze znajdującym się w ustroju bakteryjnym ogniskiem zapalnym, które jest bezobjawowe, utajone i przeważnie trudne do wykrycia. Różni się od zakażenia tym, że nie rozszerza się na sąsiednie tkanki. Jest przez organizm „opanowane”, ale nie wyleczone.  Zakażenie ogniskowe, zwane inaczej pierwotnym czy utajonym, okresowo lub ciągle wysiewa: drobnoustroje, toksyny, czynne humoralnie substancje, produkty rozpadu białka, polipeptydy, histaminy itp. do całego organizmu, odległych narządów lub układów. Substancje te mogą wywoływać w odległych narządach wtórne ogniska zapalne lub wywołują chorobę ogniskową (morbus focalis), gdy dotyczą całego ustroju (1, 2, 3). ...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij