Nadwrażliwość zębiny – powszechny problem zdrowotny

Nadwrażliwość zębiny jest bardzo powszechnym problemem. Do każdego gabinetu stomatologicznego trafiają pacjenci borykający się z tą dolegliwością. Nadwrażliwość zębiny w znacznym stopniu powoduje pogorszenie jakości życia i zwiększa stres związany z wizytą w gabinecie stomatologicznym. W artykule omówiono epidemiologię, czynniki predysponujące, diagnostykę różnicową i postępowanie w nadwrażliwości zębiny. Celem niniejszej publikacji jest zwrócenie uwagi na ten istotny i jednocześnie powszechny problem.

Nadwrażliwość zębiny to krótki, ostry bol powstający w wyniku reakcji na bodźce termiczne, dotykowe, osmotyczne lub chemiczne, który nie może być związany z inną chorobą lub wadą zęba (1, 2). Dolegliwości bólowe są zazwyczaj umiarkowane lub łagodne, ale czasami mogą być ciężkie, a nawet bardzo ciężkie. Odczucie bólu jest bardzo indywidualne i może wykazywać znaczne różnice nawet u tego samego pacjenta w odniesieniu do poszczególnych zębów. Nasilenie odczuwanego bólu wiąże się z osobniczą tolerancją na bol i ze stanem zewnętrznych ujść kanalików zębinowych, związanym z naturalnym procesem zamykania kanalików. Wskutek wytrącania się kompleksów fosforanu wapnia może dojść do zablokowania kanalików zębinowych. Z piśmiennictwa wynika, że nadwrażliwość zębiny jest powszechnym problemem zdrowotnym i dotyka od 8% do 57% osób w populacji. Najczęściej pojawia się między 30. a 39. rokiem życia, ale może ona wystąpić w każdym wieku (3). Pacjenci najczęściej skarżą się na wrażliwość wywołaną przez bodźce termiczne, głownie zimno. Nadwrażliwość występuje zazwyczaj w części przyszyjkowej zęba na powierzchni policzkowej i dotyczy najczęściej kłów i pierwszych przedtrzonowcow. Znacznie rzadziej są nią dotknięte siekacze i drugie przedtrzonowce, a najrzadziej zęby trzonowe. Przyczyny pojawiania się nadwrażliwości zębiny Występowanie nadwrażliwości zębiny związane jest z obecnością trzech elementów: – obnażeniem zębiny, – otwarciem ujść kanalików zębiny na powierzchni obnażonej zębiny, – drożnością kanalików. Odsłonięcie zębiny może wystąpić w wyniku utraty szkliwa lub recesji dziąsła. Kluczowym czynnikiem w rozwoju nadwrażliwości jest recesja dziąsła. Według Kassaba i Cohena u 50% pacjentów w wieku 18-64 lat stwierdza się recesje, a występowanie i zasięg recesji zwiększa się z wiekiem (4). Jednakże obecność recesji dziąsła lub starcia zębów nie...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij