Nadziąślak zlokalizowany w okolicy zęba 14 u 12- letniej dziewczynki

Nadziąślak (epulis) nazwą tą, która składa się z dwóch greckich słów: epi – wokoło i ulon – dziąsło – określa się właściwą lokalizację guza.

Objęto nią wszystkie narośla na wyrostku zębodołowym, nawet noszące charakter zapalny. Wywodzi się z włókien ozębnej, ma charakter odczynowy, co odróżnia nadziąślaka od przerostu dziąseł w przebiegu gingivitis (1). Etologia nadziąślaków W etiologii nadziąślaków za główną przyczynę ich powstawania wymienia się: przewlekłe mikro urazy spowodowane użytkowaniem wadliwych uzupełnień protetycznych, nawisające wypełnienia, złą higienę jamy ustnej, rozległe ubytki próchnicowe, kamień nazębny, wady zgryzu, leki, czynniki zapalne lub hormonalne, immunologiczne, bakteryjne, wirusowe. Zachorowalność jest 2-3-krotnie większa u kobiet niż u mężczyzn, częściej występuje w szczęce niż w żuchwie, zazwyczaj przy zębach przednich w okolicy zębów siecznych i kłów głównie w szczęce (2). Dawniej nadziąślaki zaliczane były do łagodnych zmian nowotworowych,...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij