Obwodowy włókniak kostniejący – opis przypadku

Obwodowy włókniak kostniejący to ogniskowa hiperplastyczna zmiana reaktywna. Powstaje na skutek przewlekłego drażnienia ozębnej, okostnej lub tkanki łącznej dziąsła. Większość zmian o charakterze POF nie przekracza 1 cm średnicy. W artykule przedstawiono przypadek 62-letniej kobiety, u której zdiagnozowano zmianę wielkości 3 cm.

Zmiany przerostowe dziąseł są dość często spotykanym schorzeniem.  Głównymi przyczynami powstawania takich zmian  są choroby ogólnoustrojowe, leki, przewlekły uraz spowodowany nieprawidłowo wykonanym uzupełnieniem protetycznym, płytka nazębna itp. (1). Jedną z rzadziej występujących zmian przerostowych w obrębie tkanki dziąsła jest obwodowy włókniak kostniejący - POF. Guz ten jest ogniskową, reaktywną zmianą hiperplastyczną, w obrębie której dochodzi do dystroficznej kalcyfikacji oraz kościotworzenia. Rozwija się na skutek przewlekłego mechanicznego drażnienia ozębnej, okostnej lub tkanki łącznej dziąsła (2). Retrospektywne badania Pushparaya Shetty i wsp. wykazały, że POF najczęściej rozwija się u kobiet w drugiej dekadzie życia oraz dotyczy głównie przedniego odcinka szczęki. Stosunek zachorowalności kobiet do mężczyzn wynosi 1,7:1(3)....

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij