Ocena wartości diagnostycznej biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej w diagnostyce guzów dna jamy ustnej.

Guzy dna jamy ustnej należą do jednostek chorobowych rzadko występujących w praktyce klinicznej. Pacjenci zgłaszają się do lekarza głównie z powodu zaburzeń w jamie ustnej tj. suchości, trudności z mówieniem, przyjmowaniem pokarmów, połykaniem i oddychaniem.

Zmiany rzadko wykrywane są przypadkowo podczas rutynowego badania jamy ustnej, gdyż guzy w początkowym stadium rozwoju są asymptomatyczne i trudne do zdiagnozowania w badaniu wzrokiem i dotykiem (1,2). Stwierdzając obecność niebolesnego guza w dnie jamy ustnej o twardej lub miękkiej spoistości należy przeprowadzić diagnostykę różnicową mającą na celu określenie charakteru zmiany. Na podstawie objawów, z którymi zgłasza się pacjent oraz badaniem fizykalnym lekarz może podejrzewać w wyniku jakiego mechanizmu doszło do powstania zmiany. W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę toczący się proces zapalny, infekcyjny, zastoinowy, naczyniowy, rozwojowy lub nowotworowy (3). Pobranie materiału diagnostycznego i ocena mikroskopowa komórek z badanych zmian patologicznych umożliwia weryfikację wstępnej diagnozy, pozwalając na wybór odpowiedniej metody leczenia. Najszybszą, najmniej inwazyjną i atraumatyczną metodą jest pobranie materiału do cytodiagnostyki metodą biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) (4). Podczas wykonywania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej zmiana patologiczna nakłuwana jest za pomocą strzykawki z igłą o średnicy zewnętrznej nieprzekraczającą 1 mm. Poprzez odciągnięcie tłoka strzykawki do światła igły dostaje się kropla płynu (zamiast fragmentu tkanki), która jest zawiesiną komórek, przeznaczoną do wykonania rozmazu cytologicznego. Podczas badania mikroskopowego ocenia się budowę komórek a zadaniem BAC nie jest jednoznaczne rozpoznanie procesu chorobowego, lecz określenie...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij