Odbudowa zębów po leczeniu endodontycznym. Możliwości i wskazania.

Artykuł przedstawia wszystkie możliwości odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym, zarówno zachowawcze, jak również protetyczne, podkreślając wskazania i wymagania do określonego wyboru odbudowy zębów. Prezentuje także procedurę cementowania wkładów koronowo-korzeniowych wzmocnionych włóknem szklanym krok po kroku.

Endoprotetyka, jest określeniem odnoszącym się i rozpatrującym zagadnienia dotyczące odtworzenia koron zębów po leczeniu endodontycznym, a  także odbudową za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych oraz zabezpieczeniem miazgi po oszlifowaniu zęba pod koronę, wraz z odpowiedzeniem na pytania w jakich przypadkach należy podjąć się leczenia kanałowego w przypadku szlifowania zębów z żywą miazgą jako leczenia przedprotetycznego (1). Zęby po leczeniu endodontycznym, które jest leczeniem bardzo inwazyjnym, pozostają kruche, podatne na złamania i pęknięcia, co jest spowodowane utratą twardych tkanek zęba, osłabieniem jego pozostałych struktur, zmianą właściwości fizykochemicznych zęba oraz pogorszeniem estetyki pozostałego szkliwa i zębiny. Wytrzymałość zęba po leczeniu kanałowym jest wprost proporcjonalna do ilości zachowanych tkanek - im większa utrata tkanek, tym większe ryzyko złamań oraz pęknięć. Ważne jest, aby oszczędzać tkanki zęba tak dalece, jak tylko jest to możliwe oraz rozważyć sposób ostatecznej odbudowy już na początkowym etapie leczenia, co może zapobiec późniejszym niepowodzeniom. Podczas podejmowania decyzji dotyczącej odbudowy zębów, oprócz ilości i jakości utraconych tkanek twardych musimy również uwzględnić pozycję w łuku zębowym, grubość pozostałych ścian zęba, geometrię ubytku, obecność innych wypełnień, a także warunki zgryzowe u pacjenta. Idealna rekonstrukcja zęba powinna...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij