Odbudowy kompozytowe w adhezyjnej stomatologii odtwórczej

Adhezja wraz z materiałami wykorzystywanymi w nowoczesnej stomatologii wyznacza nowe standardy w minimalnie inwazyjnej stomatologii addycyjnej. Adhezja jest to proces tworzenia połączenia adhezyjnego wiążącego ze sobą substraty nazywane adherentami.

  W stomatologii są nimi szkliwo oraz zębina, na które nakładany jest środek adhezyjny. Wykorzystywane w stomatologii środki adhezyjne to roztwory monomerów żywicy, które wiążą materiał wypełnienia z substratem tkanek zęba w wyniku ich polimeryzacji. Początki stomatologii adhezyjnej związane są z badaniami Buonocore’a, który jako pierwszy w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku zastosował 85-proc. kwas fosforowy w celu poprawy wiązania żywicy do szkliwa (1). Od tego czasu stomatologia adhezyjna zmienia paradygmaty standardów terapii i  stale rozwija się, wyznaczając nowe kierunki tej dziedziny. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zastosowanie tej techniki umożliwia korzystanie z materiałów, których przezierność jest porównywalna do naturalnych zębów, co umożliwia (obok odbudowy utraconej funkcji) również powrót naturalnej estetyki. Leczenie rekonstrukcyjne przeprowadzane zgodnie z zasadami adhezji wiąże trwale i przewidywalnie z tkankami zęba materiały kompozytowe i ceramikę. Rekonstrukcje wykonane w tej technice umożliwiają wzmocnienie istniejących tkanek zęba, co w znaczny sposób umożliwia rezygnację z tradycyjnego (inwazyjnego) leczenia protetycznego (2). Współcześnie, mając do dyspozycji nowoczesne materiały kompozytowe oraz ceramikę, można zachowawczo, minimalnie inwazyjnie odbudować uszkodzoną koronę zęba bez konieczności redukcji twardych tkanek zęba  poprzez klasyczne szlifowanie (3, 4). Niniejszy artykuł przedstawia przypadki kliniczne przemawiające za funkcjonalną i estetyczną skutecznością takiego postępowania.Adhezyjne...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij