Podstawowe wymagania i uwarunkowania prawne dla aparatów rtg stosowanych w gabinetach stomatologicznych

Obecnie rentgenodiagnostyka jest niezbędna w każdej dziedzinie medycyny. Gabinety stomatologiczne chcąc pozyskać klienta wychodzą naprzeciw jego oczekiwaniom oferując szeroką gamę usług obejmujących zarówno leczenie jak i diagnostykę. W takiej sytuacji trudno wyobrazić sobie dzisiejszy gabinet stomatologiczny bez aparatu rentgenowskiego, który stał się jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych.

Stosowane w stomatologii aparaty rtg w zależności od przeznaczenia dzielą się na: aparty do zdjęć wewnątrzustnych (punktowych),  aparaty do zdjęć pantomograficznych,  tomografy stomatologiczne. Rosnąca konkurencja na rynku usług medycznych z zakresu stomatologii znajduje odbicie w danych statystycznych. W latach 2006-2010 w województwie śląskim nastąpił wzrost o 60% aparaty rtg do zdjęć wewnątrzustnych, a aparatów rtg do zdjęć antomograficznych z 85w 2006 roku do 124 w 2010 roku. Najnowszą generacją stomatologicznych aparatów rentgenowskich są, stosowane od niedawna, tomografy stomatologiczne, których w 2010r. na obszarze województwa śląskiego było użytkowanych cztery. Prawo atomowe Aby aparat rtg mógł być bezpiecznie użytkowany w gabinecie stomatologicznym należy spełnić szereg wymagań określonych w ustawie Prawo atomowe (Dz.U.2007.42.276 z późn. zm.) oraz w aktach wykonawczych tj. między innymi rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi (Dz.U.2006.180.1325), rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz.U.2011.51.265), rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego (Dz.U.2005.20.168). Wymogi budowlane  Pomieszczenie, gdzie...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij