Postępowanie po urazie zębów - opisy przypadków zwichnięć całkowitych i częściowych zębów

Urazy w obrębie szczęk są jednym z częstszych powodów zgłaszania się pacjentów do poradni chirurgii stomatologicznej. Prawidłowa diagnoza i wcześnie wdrożone leczenie są podstawą do osiągnięcia sukcesu i powodzenia zabiegu. Zwichnięcia częściowe zębów stałych stanowią 15-40% wszystkich urazów, natomiast zwichnięcia całkowite stanowią 0,5-16% urazów.

Pourazowe uszkodzenia zębów są powszechnym problemem, z którym może zetknąć się każdy lekarz stomatolog w codziennej praktyce, dlatego ważna jest umiejętność postępowania w takich przypadkach. Liczba urazów zębów jest wysoka, a jej wzrost możemy zauważyć przede wszystkim w miesiącach wakacyjnych. Statystycznie najczęściej urazy zębów spowodowane są upadkiem (43%), wypadkami komunikacyjnymi, uprawianiem sportu, przemocą (1). Szczyt pourazowych uszkodzeń zębów mlecznych przypada na wiek 2-3 lat (2), co wiąże się z wzmożonym rozwojem ruchowym dziecka w tym okresie (3). Natomiast w uzębieniu stałym szczyt ten przypada na wiek 8-10 lat i dotyczy w większości chłopców, szczególnie aktywnych fizycznie (4). Częstotliwość urazów zębów u mężczyzn w stosunku do kobiet wynosi 1,3-2:1 (5). Do najczęstszych urazów zębów mlecznych i stałych należą niepowikłane złamania koron zębów (25-70%). Rzadziej spotyka się zwichnięcie (3,5-26%), przemieszczenie (7,9-62%), wysunięcie z zębodołu (3,6-21%), wybicie zęba (4-22%), a także złamania kości wyrostka zębodołowego (5,5%) czy urazy tkanek miękkich (47-58%) (6). Istnieje wiele klasyfikacji urazów zębów uwzględniające takie czynniki jak etiologia, patologia i postępowanie terapeutyczne. W praktyce klinicznej najbardziej przydatną jest taka...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij