Powtórne leczenie endodontyczne zęba 36 z rozpoznaniem zespołu endo-perio – opis przypadku

Endodontium (miazga i zębina) i periodontium (cement korzeniowy, ozębna, kość wyrostka zębodołowego i dziąsło) są ze sobą ściśle związane rozwojowo, morfologicznie i czynnościowo, dlatego zmiany patologiczne obu tych zespołów tkankowych wzajemnie na siebie oddziałują.

Pomiędzy endodontium a przyzębiem istnieją liczne drogi komunikacji: otwory wierzchołkowe, kanały dodatkowe (kanały boczne, rozgałęzienia delty korzeniowej, kanały miazgowo-ozębnowe), kanaliki zębinowe, a niekiedy także złamania korzeni czy perforacje (1). Współistnienie procesów zapalnych przyzębia wierzchołkowego i przyzębia brzeżnego określa się zmianami endo-perio. Procesy patologiczne toczące się w miazdze mogą przenosić się na tkanki przyzębia wierzchołkowego i brzeżnego, a także zapalenia przyzębia odgrywają ważną rolę w infekcji miazgi (2). W celu ułatwienia rozpoznawania wprowadzono klasyfikacje chorób endo-perio. Simon i wsp. wprowadzili 5-stopniową klasyfikację (klasa I – zmiany pierwotne endodontyczne, klasa II – zmiany pierwotne endodontyczne z wtórnymi zmianami periodontologicznymi, klasa III – zmiany pierwotne periodontologiczne, klasa IV – zmiany pierwotne periodontologiczne z wtórnymi zmianami endodontycznymi, klasa V – pierwotne zmiany jednocześnie endodontyczne i periodontologiczne) (3). W warunkach klinicznych prostszy okazał...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij