Prace kombinowane: prawidłowe procedury przy projektowaniu i wykonaniu prac protetycznych typu overdenture. Systematyka attachmentów i elementów frezowanych

Prace kombinowane, bo tak potocznie mówi się o pracach protetycznych, łączą ze sobą korony, freztechnikę, attachmenty i protezę szkieletową (fot. 1, 2), są dość popularne jako rozwiązania protetyczne, choć adresowane do relatywnie majętnego pacjenta. Jest to rodzaj uzupełnień protetycznych, który wymaga kompletnej wiedzy ze strony zarówno lekarza jak i technika dentystycznego, nawet od tego drugiego bardziej.

Jednakże aby każda praca tego typu zakończyła się sukcesem, obie strony muszą się dość mocno zaangażować w pracę, bo nie ma tu miejsca na błędy i wspólnie przejść 10 kroków postępowania gabinetowo-laboratoryjnego. Planowanie rozwiązania protetycznego  Pierwszym krokiem przy planowaniu pracy kombinowanej u pacjenta jest przygotowanie zębów do szlifowania, czyli gruntowne przeleczenie lub wg uznania lekarza dewitalizacja. Znam lekarzy, którzy obligatoryjnie umartwiają wszystkie zęby zanim zaczną je koronować, powołując się na tzw. amerykańską szkołę.  Drugim krokiem po przygotowaniu zębów, ale jeszcze przed szlifowaniem, jest pobranie wycisków na modele orientacyjne potrzebne do zaplanowania całej pracy. Wyciski wysyłamy do laboratorium i oczekujemy wzorników woskowych do rejestracji zwarcia. Na tym etapie lekarz powinien precyzyjnie zaplanować które zęby będą szlifowane, jak będą blokowane korony, jakie attachmenty najlepiej zastosować, bo do wyboru mamy zatrzaski, zasuwy, rygle (fot. 3, 4, 5), teleskopy. Najczęściej jednak wspólnie z technikiem przebiega cały proces planowania, a w sytuacjach „podbramkowych”, to technik planuje całość rozwiązania.  Krokiem trzecim po zaplanowaniu leczenia...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij