Przebieg niechirurgicznego leczenia rozległej zmiany okołowierzchołkowej – opis przypadku

Przyzębie stanowi zespół tkanek otaczających i pokrywających korzenie zębów. Utworzone jest przez cement, wiązania ozębnej oraz kość wyrostka zębodołowego.

Wymienione tkanki biorą swój początek z woreczka zębowego, który otacza narząd szkliwotwórczy. Są one zaopatrywane przez bogatą sieć naczyń krwionośnych i limfatycznych. Ponadto tkanka przywierzchołkowa, w przeciwieństwie do miazgi, zawiera prawie nieograniczoną liczbę komórek niezróżnicowanych, które mogą brać udział zarówno w naprawie, jak i w tworzeniu procesu zapalnego. Wspólne oddziaływanie między czynnikami drażniącymi pochodzącymi z kanału a odpowiedzią immunologiczną prowadzi do aktywacji rozległych układów reakcji mających na celu ochronę organizmu. Niektóre z zachodzących procesów, mimo korzyści, wywołują negatywny efekt, jakim jest resorpcja kości i tkanek okołowierzchołkowych. W zależności od rodzaju czynnika szkodliwego, a także od odporności gospodarza patologia tkanek okołowierzchołkowych może mieć obraz nieznacznego stanu zapalnego lub prowadzić do rozleglej destrukcji tkanek (1). W piśmiennictwie wyróżnia się dwie zasadnicze grupy przyczyn chorób tkanek okołowierzchołkowych: zakaźne i niezakaźne. Głównym czynnikiem występowania zapaleń tkanek okołowierzchołkowych są bakterie pochodzące z miazgi będącej w stanie rozpadu zgorzelinowego. Badania Zedler i wsp., którymi objęto 70 zębów z przewlekłym ziarninowym zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych, mające na celu między innymi ocenę częstości izolacji Gram-ujemnych pałeczek bezwzględnie beztlenowych, wykazały najczęstsze występowanie drobnoustrojów z gatunku: Prevotella intermedia, Bacteroides ureolyticus, Tannerella forsythia. Izolowano także bakterie z gatunku: Porphyromonas endodontalis, Fusobacterium necrophorum, Prevotella denticola, Fusobacterium nucleatum, Porphyromonas gingivalis (2). Drugą, bardziej rozległą grupą przyczyn chorób tkanek okołowierzchołkowych są przyczyny...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij