Baza wiedzy artykuł - TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny

Przegląd współczesnej wiedzy na temat hipodoncji

Brak zawiązków zębowych jest najczęściej spotykanym zaburzeniem rozwojowym uzębienia (częstość występowania waha się w granicach 3,3-9,56%) i może dotyczyć zarówno zębów stałych (0,3-17,5%), jak i mlecznych (w uzębieniu mlecznym nieprawidłowość ta występuje stosunkowo rzadko, tj. od 0,08 do 1,55%; dotknięte są nią przeważnie dolne lub górne siekacze).

Hipodoncji zębów mlecznych najczęściej towarzyszy wrodzony brak ich stałych następców, przy czym nasilenie nieprawidłowości w uzębieniu stałym jest na ogół większe. Agenezję zębów sugerują: istotna szparowatość uzębienia, brak uwypuklenia wyrostka zębodołowego w miejscu, w którym powinna nastąpić erupcja zęba, przetrwałe zęby mleczne powyżej 12. roku życia oraz opóźnienie i zmiana kolejności wyrzynania uzębienia. Diagnostyka radiologiczna (panorama, CBCT) opiera się na określeniu liczby zębów obecnych w łukach w korelacji z wywiadem pod kątem wczesnej utraty zębów stałych z przyczyn urazowych lub próchnicowych. Rozpoznanie wrodzonego braku zawiązków zębów może zostać postawione, gdy dane zęby nie wyrznęły się w jamie ustnej i nie są widoczne na zdjęciu radiologicznym. Wrodzony brak zębów mlecznych można więc zdiagnozować za pomocą badania klinicznego u trzy-, czteroletniego dziecka w przypadku zębów mlecznych i dwunasto-, czternastoletniego dziecka – w przypadku zębów stałych. Przy zastosowaniu badania radiologicznego rozpoznanie może zostać postawione wcześniej, bowiem krypty wszystkich zębów mlecznych i pierwszych zębów trzonowych stałych są widoczne na radiogramach już od urodzenia, mineralizacja koron wszystkich zębów stałych (oprócz trzecich zębów trzonowych) ma miejsce do 6. roku życia, a zawiązków trzecich zębów trzonowych – między 8. a 10. rokiem życia. Rozpoznanie agenezji zębów stałych na podstawie badania radiologicznego jest więc możliwe po 6. roku życia, a trzecich zębów trzonowych – po 10. roku życia. Rozpoznanie kliniczne powinno być potwierdzone badaniem radiologicznym, aby wykluczyć obecność zębów zatrzymanych. Należy być ostrożnym w postawieniu diagnozy wrodzonego braku drugich zębów przedtrzonowych i trzecich zębów trzonowych, ponieważ ich mineralizacja często się opóźnia.Klasyfikacje braków...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij