Przerzut raka jasnokomórkowego nerki w obrębie jamy ustnej - opis przypadku

Przerzuty raka jasnokomórkowego nerek w obszar głowy i szyi stanowią około 15% przypadków. Zdarza się, że ogniska przerzutowe raka nerki rozpoznawane są jako pierwsze, przy braku objawów ze strony ogniska pierwotnego.

Rak nerki stanowi 3% wszystkich nowotworów występujących u człowieka. Pod względem częstości zachorowań zajmuje 7 miejsce w populacji mężczyzn i 9 wśród kobiet. Nowotwór ten wywodzi się z nabłonka kanalików nerkowych i ma utkanie gruczolakoraka. Klinicznie, klasyczna triada objawów raka nerki - krwiomocz, ból okolicy lędźwiowej, guz brzucha występuje jedynie u 9-10% chorych. Inne objawy ogólne towarzyszące wzrostowi guza to: gorączka, utrata masy ciała, nadciśnienie tętnicze, hiperkalcemia oraz zaburzenia związane z wydzielaniem przez guz erytropoetyny i innych hormonów. Przebieg kliniczny, zwłaszcza szybkość wzrostu guza i czas oraz miejsce pojawienia się odległych przerzutów jest trudny do przewidzenia. Zdarza się, że ogniska przerzutowe raka nerki rozpoznawane są jako pierwsze przy braku objawów ze strony ogniska pierwotnego. Ognisko przerzutowe może ujawnić się również wiele lat po operacji usunięcia nerki z powodu nowotworu. Brak objawów związanych z obecnością guza nerki powoduje, że niekiedy ognisko przerzutowe może być traktowane jako guz pierwotny. Typowa budowa histologiczna nie pozostawia jednak wątpliwości co do pierwotnego miejsca pochodzenia...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij