Przetrwały ząb mleczny oraz całkowicie zatrzymany ząb przedtrzonowy z torbielą zawiązkową w żuchwie u 14-letniego chłopca – opis przypadku

W pracy opisano przypadek występowania przetrwałego zęba mlecznego oraz zatrzymanego zęba przedtrzonowego z torbielą zawiązkową w żuchwie u 14-letniego chłopca.

W warunkach prawidłowych około 5. roku życia rozpoczyna się fizjologiczna resorpcja zębów mlecznych, nazwana resorpcją rozwojową. Proces wyrzynania zębów jest wynikiem wieloetapowych zależności zachodzących pomiędzy tkanką nabłonkową jamy ustnej, a znajdującą się pod nią mezenchymą [1]. Z tego powodu zawiązki zębów są narażone na wiele czynników, które mogą zaburzać ich rozwój. Fenomen resorpcji jest stymulowany między innymi przez wzrost zawiązka zęba stałego. Jego obecność przyspiesza, ale nie warunkuje resorpcji. Jak podkreśla Gunduz [2], opisywane zagadnienie dotyczy również zębów niemających odpowiednika w uzębieniu stałym, ale proces ten jest wówczas dłuższy. Niejednokrotnie mimo obecności zęba stałego nie dochodzi do resorpcji zęba mlecznego i pozostawania w jamie ustnej, jako zęba przetrwałego (dens persistens). Przetrwałymi...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij