Regeneracja nerwu zębodołowego dolnego oraz językowego z użyciem biostymulacji laserowej. Opis przypadku

Uszkodzone włókna nerwowe stanowią duże wyzwanie dla lekarzy praktyków, a także przykre w odczuciach powikłanie po wielu rutynowych zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej. Indeks mitotyczny dojrzałej tkanki nerwowej jest bardzo niski, jednak możliwości regeneracji mogą być zwiększone poprzez zastosowanie biostymulacji laserowej z użyciem niskich i umiarkowanych dawek energii.

Uszkodzenie nerwów obwodowych jest stosunkowo częstym powikłaniem po zabiegach chirurgicznych, a także bardzo uciążliwym następstwem po wszelkiego rodzaju wypadkach, urazach i stłuczeniach (1). Uszkodzone włókna ruchowe skutkują obwodowymi porażeniami, paraliżem określonej grupy mięśni (w zależności od miejsca uszkodzenia) i ograniczeniem zakresu oraz funkcji ruchowej. Przerwane włókna czuciowe nie będą bezpośrednio korelować z motoryką i, na pierwszy rzut oka, pozostaną niezauważone przez lekarza. Jednak pacjent zgłasza przykre odczucia, opisując je zazwyczaj jako obszary pozbawione czucia, odrętwiałe, "nie swoje". (2) Jeśli ognisko upośledzonej percepcji bodźców czuciowych jest umiejscowiony w obrębie jamy ustnej, warg czy języka, często ma miejsce bezwiedne uszkadzanie mechaniczne (najczęściej przygryzanie) danej struktury anatomicznej, następnie tworzą się nadżerki lub owrzodzenia, w zależności od głębokości uszkodzenia. Tkanka nerwowa w wieku dorosłym charakteryzuje się bardzo niskim, wręcz zerowym indeksem mitotycznym. Możliwości samoistnej regeneracji uszkodzonych nerwów są ograniczone. Do niedawna uważano, że raz przerwane aksony są skazane na całkowitą degenerację, a straconego czucia już nie da się odzyskać. Faktycznie, regeneracja tkanki nerwowej to ogromne wyzwanie dla medycyny, jednak obecne badania wskazują, że jest ona możliwa (3-6). W zależności od takich...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij