Rehabilitacja protetyczna bezzębnej szczęki z zastosowaniem mostu przykręcanego do wszczepów śródkostnych – opis przypadku

Celem pracy była prezentacja metody rehabilitacji protetycznej bezzębnej szczęki z zastosowaniem przykręcanego mostu opartego na śródkostnych implantach. W trakcie implantacji do szczęki zostało wprowadzonych 6 wszczepów, które po okresie osteointegracji zostały obciążone metalowo-porcelanowym mostem.

Leczenie implantologiczne stworzyło nowe możliwości rehabilitacji narządu żucia, podnosząc satysfakcje pacjenta. Rehabilitacja protetyczna bezzębnej szczęki za pomocą mostu przykręcanego na stałe do wprowadzonych wszczepów śródkostnych w znaczącym stopniu poprawia komfort użytkowania uzupełnień protetycznych. Pomimo możliwości uzyskania doskonałej stabilizacji i retencji protezy osiadającej odbudowującej całkowite braki zębowe w szczęce, wielu pacjentów nie satysfakcjonuje takie rozwiązanie. Przeszkodą w adaptacji do takiej protezy jest przede wszystkim duża płyta protezy. Powoduje ona nie tylko początkowe trudności w mówieniu, ale u niektórych pacjentów także silny, trudny do zwalczenia odruch wymiotny. Kolejnym problemem jest sposób spożywania pokarmów, który jest odmienny od spożywania przy uzębieniu naturalnym czy pracach stałych zakotwiczonych na wszczepach. Należy kroić mniejsze kawałki pokarmów, odgryzanie kęsa powinno dokonywać się zębami przedtrzonowymi, a nie siecznymi. To wszystko sprawia, że wydolność żucia w trakcie użytkowania protez osiadających jest mniejsza, a czas spożywania pokarmu dłuższy (1). Ruchome protezy nie gwarantują pacjentowi pewności siebie z uwagi na związane z nimi niedogodności i krępujące sytuacje. Niektórzy pacjenci, pomimo zadowalającej retencji i stabilizacji protezy, nie potrafią czuć się komfortowo z uzupełnieniem ruchomym (2,3). Tych wszystkich niedogodności można uniknąć dzięki implantom i pracom przykręcanym lub cementowanym na stałe. Implantologia jest dzisiaj bardzo dobrze zbadaną i udokumentowaną metodą uzupełniania brakujących zębów. Ustawicznie udoskonalana technologia produkcji implantu oraz aktualne...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij