Rehabilitacja protetyczna pacjenta ze znacznym starciem patologicznym zębów i brakami uzębienia – opis przypadku

W pracy podano definicje patologicznego starcia zębów. Na podstawie wybranego piśmiennictwa podano aktualne poglądy na temat: zasad terapii, monitorowania, profilaktyki i opieki następczej nad zrehabilitowanym pacjentem. Podano 4 założenia według których należy przeprowadzać proces terapeutyczny. Nakreślono sytuacje kliniczne, które wymagają postępowania dwuetapowego.

Ścieranie się zębów jest zjawiskiem fizjologicznym. W zgryzie prawidłowym najszybciej zachodzi w obrębie brzegów siecznych kłów i siekaczy przyśrodkowych szczęki (1). Powszechnie uznawana norma ścierania się zębów to 65 nm rocznie (2). Zjawisko to jest ciągłe, ma charakter dostosowawczy. Patologiczna forma starcia – nadmierna, nieadekwatna do wieku utrata tkanek twardych zębów – jest często spotykanym w praktyce klinicznej problemem. Może dotyczyć pojedynczych zębów, jak i mieć charakter uogólniony. Pociąga za sobą redukcję zębów pogorszającą ich funkcje, utratę estetyki uśmiechu i zmianę rysów twarzy. Częstość występowania tego problemu skłoniła klinicystów do konieczności określenia zasad postępowania terapeutycznego u osób z zaawansowaną formą kliniczną jak i monitorowania oraz profilaktyki progresji zmian u...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij