Resorpcja zapalna boczna jako następstwo urazu zębów. Opisy przypadków

Celami pracy są przedstawienie przypadków pacjentów, u których stwierdzono obecność resorpcji zewnętrznej, która najprawdopodobniej jest skutkiem przebytego w przeszłości urazu zębów, oraz przedstawienie rentgenodiagnostyki tej jednostki chorobowej.

Resorpcja jest progresywnym zanikaniem szkliwa, zębiny, cementu korzeniowego oraz wyrostka zębodołowego na skutek aktywacji polinuklearnych komórek olbrzymich (6). Resorpcja zęba może być procesem fizjologicznym, jak i patologicznym. Resorpcja fizjologiczna następuje przy wymianie uzębienia w wieku rozwojowym. Patologicznej resorpcji ulegają głównie zęby stałe, choć zdarza się to również w przypadku zębów mlecznych. Bardzo często przypadki resorpcji są wykrywane przypadkowo, podczas kontroli innych zębów, ponieważ sam proces przebiega w większości przypadków bezobjawowo dla pacjenta. Niezdiagnozowane w porę i nieleczone przypadki resorpcji kończą się najczęściej koniecznością ekstrakcji zęba. Resorpcje zewnętrzne pourazowe mogą być podzielone na dwie kategorie: Pierwszy typ resorpcji to ankyloza (kościozrost), która następuje np. przy całkowitym zwichnięciu zęba. Klinicznie w teście na opuk występuje charakterystyczny metaliczny dźwięk. Radiologicznie brak jest przejaśnienia wokół korzenia zęba, które by odpowiadało szparze ozębnej. Korzeń jednak jest krótszy i wygląda jakby był wygryziony przez mole (5, 9). Drugi typ resorpcji zewnętrznej jest...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij