Skuteczność ozonoterapii oraz laseroterapii biostymulacyjnej w gojeniu patologicznych kieszeni przyzębnych

Ozon wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Poprawia metabolizm i odżywienie tkanek oraz stymuluje procesy immunologiczne, co sprawia, że znalazł szerokie zastosowanie w wielu specjalnościach stomatologii, w tym periodontologii. Laseroterapia biostymulacyjna jest jedną z lepiej poznanych metod wspomagających terapię zapaleń przyzębia, może być włączona jako stały element w algorytm leczenia, zarówno w fazie podtrzymującej, jak i bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych.

Ozon-(tritlen-O3) - od greckiego: odzon, pachnieć - jest gazem powstającym w wyniku syntezy cząsteczki tlenu O2 z wolnym tlenem. Stanowi on alotropową odmianę tlenu, która w temperaturze pokojowej ma lekko niebieskie zabarwienie i charakterystyczny zapach. Jako pierwszy ozon zastosował Landler w 1870 roku.  W stomatologii pionierem był Fisch w 1934 roku. W medycynie ozon stosowany jest od wielu lat pod postacią mieszanki tlenowo-ozonowej, która wykazuje silne działanie bakterio-, grzybo- i wirusobójcze.  Reaktywna forma tlenu jaką jest ozon reaguje ze związkami organicznymi, powodując ich utlenianie. Bakterie i wirusy, czyli organizmy prokariotyczne, są bardziej wrażliwe na toksyczne działanie reaktywnego ozonu  niż komórki eukariotyczne (1). Zniszczenie ściany komórkowej bakterii polega na szybkim jej przerwaniu pod wpływem oddziaływania ozonu. Poniżej znajduje się błona komórkowa zbudowana przede wszystkim z fosfolipidów. Na tym etapie dochodzi do peroksydacji reszt wielonienasyconych kwasów tłuszczowych stanowiących podstawowy budulec fosfolipidów.  W wyniku tych reakcji powstają nadtlenki, a w dalszej kolejności dochodzi także do utlenienia aminokwasów, białek i kwasów nukleinowych. Modyfikacja błony komórkowej zaburza i blokuje system enzymatyczny, prowadząc do wtórnych uszkodzeń DNA i śmierci komórki bakteryjnej (2). Poprzez peroksydację kwasów tłuszczowych ozon działa także na erytrocyty. Czerwone krwinki stają się bardziej elastyczne, nie ulegają zjawisku rulonizacji przez co łatwiej przechodzą przez naczynia włosowate oraz światło naczyń zwężonych w miejscu toczącego się procesu zapalnego. Dzięki temu tkanki zaopatrywane są w większą ilość tlenu i substancji odżywczych. Długotrwałe działanie ozonu powoduje aktywację układu odpornościowego. Następuje wzmożona produkcja interferonu, interleukin i TNF. Pełnią one funkcje mediatorów kontrolujących przebieg odpowiedzi...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij