Śluzówkowa postać przewlekłej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi – opis przypadku

W artykule przedstawiono przypadek 25-letniej kobiety, u której rozwinęła się ustna postać przewlekłej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi (cGvHD).

Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (GvHD) rozwija się w wyniku pochodzących z przeszczepu lub rozwijających się z niego reakcji allogenicznych limfocytów T i jest skierowana przeciwko antygenom biorcy. W zależności od obrazu klinicznego wyróżnia się dwa typy GvHD: postać ostrą (acute GvHD – aGvHD), postać przewlekłą (chronic GvHD – cGvHD). Według aktualnych danych epidemiologicznych aGvHD rozwija się u 30-50% biorców, zaś cGvHD – u 50-60% chorych (zwłaszcza powyżej 100 dni po transplantacji). Przewlekła postać choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi może występować jako kontynuacja ostrej GvHD lub wystąpić samoistnie. Oprócz zajęcia wątroby, przewodu pokarmowego, narządu wzroku czy skóry w 80% przypadków cGvHD obejmuje błonę śluzową jamy ustnej (1, 2). W związku z coraz większą liczbą przeprowadzanych zabiegów transplantacji allogenicznych komórek krwiotwórczych liczba chorych zgłaszających się do lekarza dentysty z problemami w obrębie błony śluzowej jamy ustnej rośnie. Opis przypadkuDo Poradni Periodontologicznej mieszczącej się w Wojewódzkiej...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij