Torbiel otworu przysiecznego u pacjenta z małopłytkowością – opis przypadku

Artykuł omawia przypadek torbieli otworu przysiecznego, która stanowi rzadką, trzecią co do częstości występowania, torbiel kości szczęk w postaci jasnego fragmentu skóry o konkretnym kształcie.

Torbiel przewodu nosowo-podniebiennego (Nasopalatine Duct Cyst), znana również pod nazwą torbieli kanału przysiecznego (Incisive Canal Cyst, ICC), po raz pierwszy została opisana przez Meyera w 1914 roku (1). W świetle najnowszych badań termin „torbiel kanału przysiecznego” wydaje się właściwszym określeniem tej zmiany, gdyż anatomicznie rozwija się ona w kanale przysiecznym, który w okresie pourodzeniowym stanowi połączenie jamy nosowej z jamą ustną, a jednocześnie jest pozostałością po zarodkowym kanale nosowo-podniebiennym (2). Opisywana zmiana zaliczana jest według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) z 1992 roku do grupy nabłonkowych, rozwojowych torbieli niezębopochodnych (3). Najpopularniejsza dotychczas teoria patogenezy torbieli kanału przysiecznego zakładała, że wywodzi się ona z nabłonka zarodkowego pozostałego w przewodzie nosowo-podniebiennym (4), obecnie jednak wiele opracowań i badań naukowych wykazuje, że bardzo istotną rolę w rozwoju torbieli odgrywa czynnik zapalny (5). Aktualnie uznaje się, że omawiana torbiel może mieć dwa punkty wyjścia: resztki nabłonkowe Malasseza – wskutek zadziałania czynnika zapalnego, np. zgorzelinowej miazgi, dochodzi do rozwoju torbieli w obrębie kanału nerwu przysiecznego, a zmiana pozostaje w łączności z zębem przyczynowym; drobny gruczoł śluzowy jamy nosowej, zatoki szczękowej lub podniebienia – przypadek ten pozostaje bez związku ze stanem uzębienia i stanowi torbiel zastoinową drobnego gruczołu śluzowego, która wpukla się do kanału przysiecznego. Częstość występowania tych dwóch wariantów jest porównywalna...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij