Urazowe wtłoczenia zębów stałych i mlecznych

W artykule przedstawiono postępowanie kliniczne w przypadku wtłoczenia zębów stałych i mlecznych na podstawie przeglądu piśmiennictwa. oraz ostatnich wytycznych opublikowanych przez Międzynarodowe Towarzystwo Traumatologii Stomatologicznej (IADT ) w 2012 roku, Amerykańską Akademię Stomatologii Dziecięcej (AAPD) w 2011 roku, Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologii Dziecięcej (BSPD) w 2010 r. oraz Amerykańskie Towarzystwo Endodontyczne w 2004 r.

Wtłoczenie (intruzja) polega na przemieszczeniu zęba w głąb zębodołu, wzdłuż jego długiej osi (1-4). Jest najcięższym rodzajem zwichnięcia i jednym z najcięższych urazów zębowo-wyrostkowych. Intruzja zęba prowadzi bowiem do zmiażdżenia pęczka nerwowo-naczyniowego i martwicy miazgi. Ponadto uszkodzeniu ulegają: kość zębodołu, ozębna, niekiedy przyzębie brzeżne. W zębach z niezakończonym rozwojem korzenia zniszczona zostaje pochewka nabłonkowa Hertwiga, a wtłoczone zęby mleczne mogą uszkodzić zawiązek zęba stałego. Często wtłoczona zostaje również płytka nazębna znajdująca się w okolicy przydziąsłowej korony, która utrudnia gojenie.  O ile zwichnięcie z wtłoczeniem występuje stosunkowo rzadko w uzębieniu stałym (3%), o tyle w uzębieniu mlecznym zdarza się częściej (8,4-21,6%) (5, 6). Wtłoczeniu niejednokrotnie towarzyszy równoczesne przemieszczenie boczne zęba, niekiedy również złamanie korony lub korzenia. Całkowitego wtłoczenia zęba nie należy pomylić z wybiciem czy poddziąsłowym złamaniem koronowo-korzeniowym, natomiast intruzji częściowej - z naturalnym procesem wyrzynania zęba. Do objawów klinicznych zwichnięcia intruzyjnego należą: infrapozycja lub brak zęba w łuk, brak ruchomości fizjologicznej na skutek wklinowania w kości (rzadko zwiększona ruchomość), ujemna reakcja na testy wrażliwości miazgi i opukiwanie (najczęściej), wysoki (metaliczny) odgłos opukowy, obrzęk, krwiak okolicznych tkanek miękkich. Przy całkowitym wtłoczeniu górnego zęba może dojść do przebicia do jamy nosowej i krwawienia z nosa (1-8). Objawami radiologicznymi są: całkowity lub częściowy brak szpary ozębnej (niekiedy prawidłowa szerokość...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij