Właściwy dobór instrumentarium w diagnostyce i leczeniu chorób przyzębia

Lepsze zrozumienie etiopatogenezy, bardziej dokładna diagnostyka, poznanie mechanizmów regeneracji tkanek, stworzenie nowych technik w chirurgii periodontologicznej sprawiły, że leczenie chorób przyzębia daje - pod warunkiem jego systematyczności – coraz lepsze efekty. W poniższym artykule przedstawiono podstawowe założenia terapii periodontologicznej oraz instrumentarium potrzebne do jej przeprowadzenia.

Gingivitis i periodontitis są chorobami infekcyjnymi pochodzenia bakteryjnego. Leczenie ich  polega na możliwie jak  największej redukcji periopatogenów płytki nazębnej, głównie na drodze mechanicznej lub w połączeniu z farmakoterapią, tak aby przywrócić równowagę między drobnoustrojami biofilmu a mechanizmami obronnymi gospodarza (1). Opis instrumentarium W diagnostyce chorób przyzębia i nieprawidłowości śluzówkowo-dziąsłowych niezbędna jest sonda periodontologiczna, która jest stalowym zgłębnikiem zakończonym tępo lub kuleczką. Najbardziej dokładna sonda jest z kalibracją co 1 mm. Do pomiarów ubytków w furkacjach stosujemy sondę zakrzywioną (Nabersa) z podziałką co 3,6 i 9 mm (fot. 1).  Za pomocą periodontometrów możemy zbadać głębokość kieszonki przyzębnej, kliniczny poziom przyczepu, zasięg dziąsła zrogowaciałego lub zmierzyć  recesje. Tkanki w obrębie  implantów badamy za pomocą  sond plastikowych (2) (fot. 2). Oprócz badania klinicznego i badania rtg,  dobrze jest również poszerzyć...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij