Wpływ past do zębów o różnej zawartości fluoru na zmineralizowane tkanki zębów

Początek badań nad możliwościami zastosowania fluoru w stomatologii datuje się na 1901 rok, kiedy to lekarz dentysta Frederic McKay poszukiwał przyczyny występowania tajemniczych brązowych plam na zębach mieszkańców okolic Colorado Springs w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadził swoją praktykę.

Plamy te nie były wcześniej opisane w literaturze, więc doktor McKay zaprosił do współpracy znanego badacza Greene’a Vardimana Blacka. Razem prowadzili pracę nad tym zagadnieniem przez kilka lat, dochodząc do następujących wniosków: przyczyną powstawania plam były zmiany zachodzące w fazie rozwoju zęba, gdyż nie pojawiały się one spontaniczne w zębach stałych uprzednio ich nieposiadających; zęby przebarwione wykazywały dodatkowo znamienną odporność na próchnicę; przyczyna takiego stanu rzeczy wciąż była nieznana. McKay, analizując źródła zaopatrzenia w wodę pitną na obszarach objętych tajemniczą przypadłością i od niej wolnych, podejrzewał, że wpływ na to może mieć składnik w niej zawarty, jednak nie znalazł w okolicznych ujęciach żadnego czynnika, którymi mogłyby się one różnić. Dopiero po 30 latach badań McKay otrzymał odpowiedź na swoje pytanie: przy użyciu bardziej zaawansowanych metod analizy udało się wyodrębnić jeden składnik, który odpowiadał za „Colorado Brown Stains” – fluor. Odkrycie to było początkiem rozkwitu ery badań nad oddziaływaniem tego pierwiastka na stan zębów. W 1931 roku prace badawcze nad wpływem fluoru na szkliwo zębów prowadził dr H. Trendley Dean. Dowiódł on, że stężenie fluoru w wodzie pitnej wynoszące do 1,0 ppm nie powoduje fluorozy u większości spożywających ją ludzi, zaś fluoroza o niewielkim nasileniu jest obecna tylko u nieznacznej części z nich. W dalszym okresie w wyniku trwających 15 lat badań na grupie 30 000 dzieci w wieku szkolnym stwierdzono, że obecność w wodzie pitnej fluoru w stężeniu 1,0 ppm dała 60-procentową redukcję próchnicy u dzieci spożywających wzbogaconą wodę przez całe życie w porównaniu do dzieci pijących wodę bez fluoru (1). Było to przełomowe odkrycie, które pokazało, że próchnicy można również zapobiegać, a nie tylko leczyć jej skutki, i nadało nowy kierunek badaniom nad jej profilaktyką. Obecne wiemy już znacznie więcej na temat kariostatycznego mechanizmu działania fluoru, zaś badania nad nim skupiają się raczej na profilaktyce egzogennej i obejmują jego wpływ na zmineralizowane tkanki zęba. Krajowe i zagraniczne towarzystwa naukowe na ich podstawie opracowują i publikują zalecenia oraz konsensusy mające na celu ułatwienie lekarzom odpowiedni dobór metod profilaktyki profesjonalnej i domowej w celu zapobiegania oraz leczenia choroby próchnicowej (2-5). Obecnie dostępne jest szerokie spektrum środków profilaktycznych zawierających fluor w różnym stężeniu. Można podzielić je na środki stosowane w profilaktyce profesjonalnej, gabinetowej (lakiery, żele, pianki) i domowej (pasty o niskiej i wysokiej zawartości...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij