Występowanie pęknięć szkliwa i zębiny w zębach trzonowych stałych u dzieci

Pęknięcia zębów (CTS – cracked tooth syndrome) są rzadko diagnozowanym uszkodzeniem twardych tkanek zębów. Celem pracy była ocena częstości występowania, rozległości oraz etiologii pęknięć w szkliwie i zębinie pierwszych i drugich zębów trzonowych stałych. Badaniu poddano zęby dzieci w wieku 7-17 lat. Pęknięcia wykrywano w badaniu klinicznym wzrokiem, zgłębnikowaniem oraz przez transiluminację. Ponadto przeprowadzono test nagryzania i termiczny. Pęknięcia twardych tkanek trzonowych zębów stałych występowały w 50% przypadków. Swoim zasięgiem obejmowały tylko szkliwo i najczęściej były bezobjawowe. W większości przypadków defekt dotyczył zębów trzonowych w żuchwie. Najważniejszym czynnikiem ryzyka pęknięć są wady zębowo-zgryzowe, istotne są też parafunkcje układu stomatognatycznego.

Pęknięciami w obrębie twardych tkanek zębów zaczęto interesować się już w połowie XX wieku. Termin syndrom pękniętego zęba (CTS – craked tooth syndrom) został wprowadzony przez Camerona w 1964 roku. Oznacza on częściowe złamanie żywego zęba w odcinku bocznym, które obejmuje szkliwo, zębinę i może sięgać miazgi [1]. Na przestrzeni lat stworzono kilka definicji i klasyfikacji, które opierają się na typie, lokalizacji pęknięcia (grupa zębów, powierzchnia), kierunku, zasięgu (cała korona, guzki) i ryzyku powstania objawów i procesów patologicznych [2]. Przykładowo Silvestri i Singh (1978) podzielili złamania zębów na dwie główne kategorie: złamania całkowite i złamania częściowe [3]. W grupie złamań całkowitych wyodrębnili dodatkowo złamania skośne i pionowe. Częściowe złamania również zostały podzielone na skośne i pionowe.  Talim i Gohil (1974) przedstawili swoją klasyfikację [4], w której wyodrębnili: – klasę I – złamania w obrębie szkliwa; – klasę II – złamania w obrębie szkliwa i zębiny, nieobejmujące miazgi zębowej; – klasę III – złamania w obrębie szkliwa i zębiny, obejmujące miazgę zębową; – klasę IV – złamania korzenia zęba.  Problemem wszystkich klasyfikacji jest jednak brak połączenia opisów uszkodzenia twardych tkanek z konsekwencjami klinicznymi i zaleceniami dotyczącymi leczenia [5]. Dawniej rozpoznanie CTS opierało się wyłącznie na symptomatologii, tzn. występowaniu takich objawów jak: zlokalizowany ból podczas żucia, niewyjaśniona nadwrażliwość na...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij