Baza wiedzy artykuł - TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny

Zaburzenie liczby zębów – hiperdoncja

Hiperdoncja dotyczy od 1% do 3% populacji. Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu nadmiernej liczby zębów widocznych w badaniach obrazowych w stosunku do prawidłowej liczby zębów mlecznych czy stałych (2, 10). Częściej występuje w szczęce (90-98%) niż w żuchwie (częściej w odcinku przednim szczęki niż bocznym), u chłopców spotykana jest częściej niż u dziewcząt (2:1), częściej w uzębieniu stałym (0,1-3,8%) niż mlecznym (0,03-1,9%).

  Zwykle stwierdza się obecność pojedynczych (70-87%), istotnie rzadziej mnogich (<1%) zębów nadliczbowych. Pojedyncze zęby nadliczbowe występują częściej w szczęce, natomiast mnogie – w żuchwie (10). Z badań przeprowadzonych przez Komorowską i Drelicha (9) wynika, że u osób ogólnie zdrowych dojrzewanie i rozwój zębów nadliczbowych postępują zgodnie z rozwojem zębów typowych w 49,3% przypadków, są opóźnione w 39,3% przypadków  i przyspieszone w 11,3% przypadków. Jeśli chodzi o etiologię, ogólnie przyjęta jest hipoteza hiperaktywności przetrwałej lub reaktywowanej listewki zębowej (hiperdoncja prawdziwa) bądź jej odgałęzień podniebiennych i produkowanie nowych zawiązków zębowych w czasie odległym od przyjętych terminów. Za czynniki stymulujące ektodermę listewki do proliferacji uznaje się między...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij