Zasady zachowania trwałości bezpośredniej korekty estetycznej uzębienia przeprowadzonej z wykorzystaniem materiałów kompozytowych

W przypadku podjęcia decyzji o bezpośredniej korekcie estetycznej uzębienia materiałem kompozytowym (licowanie), musimy zdawać sobie sprawę z konsekwencji jaką niesie za sobą użycie materiału złożonego, jego wpływu zarówno w miejscu kontaktu z tkankami zęba, przyzębia jak i środowiskiem jamy ustnej.

Interesujący jest efekt zmiany warunków panujących w jamie ustnej i materiałów złożonych stosowanych w korekcie estetycznej na kumulację płytki bakteryjnej. Zjawisko to ma znaczenie zarówno dla rozwoju próchnicy wtórnej, stanów zapalnych miazgi i przyzębia brzeżnego. Adherencja bakterii do powierzchni właściwie wypolerowanego i gładkiego wypełnienia kompozytowego nie jest duża, jednak żywotność tych bakterii jest znaczna, szczególnie w okolicach nieprawidłowo ukształtowanego pogranicza materiału odtwórczego i tkanek zęba. Uwalniające się z kompozytów monomery i aminy stymulują rozwój bakterii zarówno tych, które przedostają się pod wypełnienie w wyniku mikroprzecieku, jak i obecnych w płytce bakteryjnej na powierzchni. Może to powodować stany zapalne miazgi oraz dziąseł i przyzębia. Monomer resztkowy ma także właściwości alergizujące (1-4). Zmiana kształtu zęba pociąga za sobą zmianę wielkości zęba niejednokrotnie zarówno w wymiarze bocznym jak i pionowym. Korygując estetycznie kształt nie możemy kierować się tylko ostatecznym wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością zęba poddanego odbudowie. Nie można doprowadzić, kierując się względami estetycznymi, do ograniczenia swobodnego przepływu śliny (zbyt szczelne zamknięcie, trem i diastemy) czy do powstania węzła urazowego w tej okolicy. Nie zastosowanie się do tych zasad może być przyczyną utraty części lub całej licówki oraz daleko idących negatywnych konsekwencji takich jak: atrycja zębów, rozchwianie i przechylenie zębów, dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, uszkodzenie tkanek miękkich błony śluzowej (recesja dziąseł), a nawet powstania węzła lub zgryzu urazowego (5). Zgryz urazowy (wg def. Streenbergha) - mikroskopijne i submikroskopijne zmiany w ozębnej, manifestujące się klinicznie odwracalnym wzrostem ruchomości zębów. Mechanizm tego zjawiska do końca nie został wyjaśniony. W procesie tym dochodzi do: zwiększonej syntezy aktywatora plazminogenu aktywującego łańcuch kinin i metaloproteinaz, wzrostu poziomu cytokin pozapalnych np. PGE-2, IL-β, INF-γ, INF-λ. Cytokiny pozapalne oprócz rozszerzenie naczyń krwionośnych, aktywują także osteoklasty doprowadzając do resorpcji twardych tkanek oraz redukcji powierzchni ozębnej i utraty przyczepu łącznotkankowego. Odróżnić należy: pierwotny zgryz urazowy – uszkodzenie tkanek podtrzymujących ząb spowodowane zbyt dużymi siłami działającymi na początkowo zdrowe przyzębie; wtórny uraz zgryzowy – powstaje w przyzębiu zredukowanym pod wpływem sił o wartościach fizjologicznych dla zdrowego przyzębia (6, 7). Rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej jest jednym z czynników pozwalających na kilkuletnie...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij