Zastosowanie projektorów kanałowych w leczeniu endodontycznym zębów ze znaczną destrukcją tkanek twardych

Kwalifikacja zęba do leczenia endodontycznegojest jednym z kluczowych etapów pracy. Niejednokrotnie zniszczenie zrębu koronowego uniemożliwia przeprowadzenie leczenia.

Jednak obecnie granica możliwości rekonstrukcji coraz bardziej przesuwa się na korzyść pacjenta. Niejednokrotnie zęby, które kilkanaście lat temu mogłyby być zakwalifikowane do ekstrakcji, dziś mogą być leczone metodami zachowawczymi. W artykule opisano technikę ,,canal projecting”, czyli metodę zastosowania projektorów dostępu do kanałów korzeniowych i odbudowy zrębu koronowego przed leczeniem endodontycznym. W polskiej terminologii brak jest odpowiednika słowa ,,canal projector”, dlatego w artykule posłużono się bezpośrednim tłumaczeniem określenia ,,canal projector” na projektor kanałowy (proponujemy nazwę ‘formówka kanałowa’). Procedura pozwala na przeprowadzenie lege artis leczenia kanałowego zębów ze znacznym zniszczeniem części koronowej. Próchnica czy złamanie ściany zęba osłabiają zrąb koronowy. Izolacja pola zabiegowego koferdamem jest wówczas niemożliwa lub utrudniona, gdyż w tej sytuacji klamra nie ma odpowiedniej retencji, bądź jest zbyt agresywna i może prowadzić do dalszej destrukcji korony. Podobnie brak szczelnej odbudowy przed leczeniem endodontycznym prowadzi do mikroprzecieku oraz infekcji bakteryjnej systemu kanałowego, co skutkuje niepowodzeniem terapii. Dlatego odpowiednia rekonstrukcja...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij