Zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej u chorych na cukrzycę. Rola stomatologów w diagnostyce i leczeniu

Dentyści odgrywają ważną rolę jako partnerzy zespołu terapeutycznego w zapewnianiu opieki dotyczącej jamy ustnej pacjentom z cukrzycą. Badania przesiewowe w kierunku cukrzycy i prediabetes w gabinecie stomatologicznym może stanowić istotną korzyść dla pacjentów. Liczne badania wykazały korzystny wpływ leczenia przyzębia na kontrolę metaboliczną u pacjentów z cukrzycą.

Zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej rozpatrywać należy zarówno jako powikłanie cukrzycy, a także jako przyczynę  trudności w metabolicznym wyrównaniu choroby. Przewlekła hiperglikemia i związany z nią stan zapalny prowadzi do uruchomienia procesów leżących u podstaw powikłań cukrzycy, w tym także zmian w obrębie jamy ustnej, gdzie występować  mogą różne procesy chorobowe, jednym z nich są stany zapalne błony śluzowej (1). Wśród  nich są  schorzenia   przyzębia  (periodontal disease). Mogą być one wywołane przez wirusy, bakterie czy grzybem  z rodzaju Candida albicans, ale także mogą być skutkiem reakcji alergicznych. Stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej są często jednym z pierwszych objawów  świeżo ujawnionej cukrzycy, stąd też zawsze przy ich stwierdzeniu wskazane jest przeprowadzenie starannego wywiadu dotyczącego występowania innych objawów cukrzycy. Równoległe występowanie zmian na błonie śluzowej i w obrębie zewnętrznych narządów moczowo-płciowych  winno skłonić do wykonania badania moczu w kierunku obecności cukromoczu. Badanie takie wykonać można w ambulatorium przy użyciu testu paskowego  (np Keto Diastix).   Schorzenia przyzębia mogą być związane nie tylko z czynnikami infekcyjnymi, ale także z obecnością zmian w naczyniach, powstałych w przebiegu cukrzycy w wyniku przewlekłej hiperglikemii, które prowadzą do zaburzenia ukrwienia i podatności na czynniki zakaźne (2,3).  Zagadnienie występowania schorzeń jamy ustnej u chorych na cukrzyce i wzajemnych zależności pomiędzy stopniem metabolicznego wyrównania, a występowaniem tych zmian nie jest   nowe. Już w roku 1973 opublikowane zostały wyniki polskich...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij