Zróżnicowana morfologia systemów kanałowych

Powodzenie leczenia endodontyczngo wiąże się ze znajomością liczby i przebiegu kanałów korzeniowych. Zmienność anatomiczna może przyczyniać się do niepowodzeń w leczeniu endodontycznym.

Leczenie endodontyczne zwane potocznie leczeniem kanałowym polega na usunięciu zapalnie zmienionej lub martwej miazgi kanałowej, poszerzeniu i odkażeniu kanału oraz szczelnym wypełnieniu systemu kanałowego gutaperką wraz z materiałem uszczelniającym. Leczenie endodontyczne stanowi jedną z najtrudniejszych procedur współczesnej stomatologii zachowawczej, która nie pozwala na jakiekolwiek kompromisy w tej dziedzinie. Sukces lecznia endodontycznego oprócz prawidłowo przeprowadzonej diagnostyki, chemo-mechanicznego opracowania kanału, doświadczenia lekarza zależy również od znajomości anatomii i topografii systemu korzeniowego. W podręcznikach dla studentów stomatologii i lekarzy dentystów bardzo dokładnie opisana jest budowa anatomiczna zęba, morfologia komór i systemu kanałów korzeniowych mająca na celu ułatwienie leczenia endodontycznego. Morfologia jam zęba – kanały korzeniowe  Morfologia jam zęba jest bardzo zróżnicowana i często odbiega od przedstawianych schematów (1). W większości przypadków jeden korzeń posiada jeden kanał korzeniowy, wyjątek stanowi mezjalny korzeń dolnych trzonowców w którym fizjologicznie występują dwa kanały. Zaburzenia kształtu i ilości kanałów korzeniowych mogą być spowodowane przerwaniem nabłonkowej pochewki Hertwiga lub jej sfałdowaniem podczas rozwoju. Korzenie zębów oprócz kanału głównego mogą posiadać kanały i otwory dodatkowe, odgałęzienia boczne oraz rozwiniętą deltę korzeniową, co w zdecydowany sposób komplikuje leczenie (2). Kanał główny to kanał odchodzący od dna komory kończący się na szczycie wierzchołka. Nazwa „kanały boczne” nie jest jednoznaczna z określeniem „kanały dodatkowe”. Kanały dodatkowe bowiem mają swój początek w dnie komory, a ich koniec znajduje się w ozębnej na różnej wysokości, natomiast kanały boczne to odgałęzienia kanału głównego  kończące się otworami w ozębnej. Między poszczególnymi kanałami mogą znajdować się połączenia określane mianem anastomoz (1). W celu ułatwienia leczenia kanałowego Weine i Vertucci opracowali dwie różne klasyfikacje systemów kanałowych w zębach jenokorzeniowych. Wein wyróżnił 4 typy różnorodności budowy i przebiegu kanałów, natomiast Vertucci...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij