W dniach 28-29 marca, w Warszawie, odbyła się 1 Międzynarodowa Konferencja zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne oraz Sekcję Periodontologii PTS.

 

Głównym celem, który przyświecał organizatorom była prezentacja najnowszego stanu wiedzy z zakresu periodontologii. Dlatego też do wygłoszenia wykładów zaproszono znakomitych prelegentów z kraju i zagranicy. Wśród nich znaleźli się: prof. dr hab. n. med. Renata Górska, prof. Mariano Sanz (Uniwersytet Complutense, Madryt), prof. Serge Dibart, (Uniwersytet Bostoński), dr Frank Weiland (Szkoła Dentystyczna, Wiedeń) oraz prof. Phoebus Madianos (Ateny).

 

Konferencja była także okazją do podkreślenia ogromu problemu, jakim są choroby dziąseł wśród Polaków. Większość z nich w mniejszym, bądź większym stopniu cierpi na choroby przyzębia. Z badań epidemiologicznych, przeprowadzonych w 2011 roku pod kierownictwem prof. dr hab. n.med. Renaty Górskiej wynika, że zaledwie 1,7 Polaków ma całkowicie zdrowe dziąsła i nie wymaga interwencji stomatologicznej. Niestety społeczna świadomość problemu oraz metod przeciwdziałania i leczenia jest niewielka. Prawie 60% cierpiących na choroby dziąseł nie wie, jak im zapobiegać i nie uważa, że ze względu na odczuwane dolegliwości powinni odwiedzać dentystę częściej.

 

Zdaniem stomatologów, sytuacja wymaga przedsięwzięcia natychmiastowych działań profilaktyczno-leczniczych. Z jednej strony ze względu na powszechność występowania chorób przyzębia, jak również ze względu na poważne skutki zdrowotne dla całego organizmu człowieka: Mogą być one także niezależnym czynnikiem ryzyka dla chorób układu sercowo-naczyniowego (choroba wieńcowa serca, zawał mięśnia sercowego, niedokrwienny udar mózgu), porodu przedwczesnego, a także mogą mieć wpływ na skuteczność leczenia cukrzycy i zaostrzeń przewlekłych obturacyjnych chorób płuc – podkreśla prof. Renata Górska.

 

Bardzo ważne jest by uświadamianie pacjentów, instruowanie w zakresie profilaktyki, a także wczesne rozpoznanie chorób przyzębia stało się standardem w gabinetach stomatologicznych. Może to istotnie wpłynąć na stan zdrowia nie tylko dziąseł, ale także całego organizmu.

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij