Nadziąślak (epulis) – nazwą tą, która składa się z dwóch greckich słów: epi – wokoło i ulon – dziąsło – określa się właściwą lokalizację guza.

 

W etiologii nadziąślaków za główną przyczynę ich powstawania wymienia się: przewlekłe mikrourazy spowodowane użytkowaniem wadliwych uzupełnień protetycznych, nawisające wypełnienia, złą higienę jamy ustnej, rozległe ubytki próchnicowe, kamień nazębny, wady zgryzu, leki, czynniki zapalne lub hormonalne, immunologiczne, bakteryjne, wirusowe. Zachorowalność jest 2-3-krotnie większa u kobiet niż u mężczyzn, częściej występuje w szczęce niż w żuchwie, zazwyczaj przy zębach przednich w okolicy zębów siecznych i kłów głównie w szczęce (2). Dawniej nadziąślaki zaliczane były do łagodnych zmian nowotworowych, obecnie uważa się, że są to guzy o etiologii wieloczynnikowej, które mogą ulec zezłośliwieniu w niewielkim procencie przypadków.

Więcej przeczytasz w najnowszym wydaniu "TPS - Twojego Przeglądu Stomatologicznego"

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij