W pracy przedstawiono opis przypadku zatrzymania zębów stałych siecznych górnych spowodowane dwoma zębami nadliczbowymi.

 

Zaburzenia dotyczące liczby zębów są wynikiem aberracji w inicjacyjnym lub proliferacyjnym stadium życia zawiązka zęba. Zwiększenie liczby zębów to następstwo nadczynności listewki zębowej. Do czynników powodujących jej uaktywnienie zalicza się naprężenia występujące w szczękach i kości przysiecznej, które powodują rozszczepienie listewki zębowej. Częstość występowania zębów nadliczbowych w uzębieniu stałym dotyczy częściej chłopców niż dziewcząt i wynosi od 2 do 3,1%. Najczęściej spotykane są w okolicy zębów siecznych w szczęce, drugich przedtrzonowych w żuchwie i szczęce oraz zębów trzonowych. Zęby nadliczbowe przypominają wyglądem zęby prawidłowe. Mogą występować sporadycznie lub dziedzicznie, a także łączyć się z innymi wadami, np. zespołem Ehlersa-Danlosa, Gardnera, Aperta, Francescetiego, Hallermana-Streifa, Marfana, dysplazją obojczykowo-czaszkową, rozszczepami wargi i podniebienia

 

Celem pracy było przedstawienie opisu przypadku dwóch zębów nadliczbowych, które powodowały zaburzenia wyrzynania zębów.

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij