Zarówno leki narkotyczne, działając immunosupresyjnie, jak i leki nienarkotyczne, których mechanizm działania dotyczy blokowania cyklooksygenazy-2, mają wpływ na pierwszą fazę gojenia – fazę zapalną.

Leki przeciwbólowe są jednymi z najczęściej stosowanych we współczesnej praktyce klinicznej. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty, co powoduje, że są szeroko i chętnie stosowane przez pacjentów do uśmierzania bólu związanego z rozwojem choroby oraz bólu występującego po zabiegach leczniczych, np. w chirurgii stomatologicznej, towarzyszącemu procesowi gojenia. Jednym z czynników, który odgrywa istotną rolę w procesie gojenia, jest enzym cyklooksygenaza. Zablokowanie izoformy drugiej – COX-2 – odpowiada za utrudnienie i wydłużenie w czasie całego procesu gojenia. Niektóre popularne leki przeciwbólowe wykazują działanie na obie izoformy enzymu, a co za tym idzie – na przebieg procesu gojenia.

Autorzy artykułu: lek. dent. Przemysław Krzaczek, dr n. med. Marlena Pedowska, dr n. med. Karolina Thum-Tyzo, dr n. med. Maja Weremko-Fałdyga, dr n. med. Joanna Hopkała, dr n. med. Beata Petkowicz

Cały artykuł przeczytaj tutaj.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij