Wielu pacjentów korzysta z usług stomatologa w celu poprawienia swojego wyglądu. Aby osiągnąć ów cel, lekarz musi wykonać szereg prac korzystając m.in. z monitora ekranowego. Jak uniknąć zagrożeń związanych z pracą z tym urządzeniem?

Stanowisko pracy związane bezpośrednio z pracą z komputerem powinno być przygotowane tak, aby zniwelować działania czynników uciążliwych. Ważnym elementem, na który powinien zwrócić uwagę pracodawca projektując miejsce pracy, są indywidualne cechy antropometryczne pracownika (m.in. wzrost), sprawiające, że każde stanowisko powinno być przygotowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Kompletując elementy wyposażenia powinno się zwrócić uwagę na zakup krzesła ergonomicznego na pięciu nogach z regulowanym oparciem oraz wysokością siedziska w zakresie 400-500 mm licząc od podłoża. Pochylenie oparcia powinno wahać się między 5º do przodu, a 30º do tyłu. Krzesło znajdujące się przy stanowisku, przy którym będzie się pracowało z monitorem ekranowym powinno okręcać się o 360º wokół własnej osi oraz być wyposażone w podłokietniki. Poza odpowiednio dobranym fotelem pracodawca powinien zapewnić pracownikowi podnóżek, którego kąt pochylenia powinien wynosić od 0º do 15º i nie powinien mieć śliskiej powierzchni oraz przesuwać się po podłodze w czasie używania.

Na stanowisku pracy monitor powinien być ustawiony nie mniej niż 400 mm i nie więcej, niż 750 mm od pracownika. Zgodnie z obowiązującymi obecnie wymogami oprawa monitora powinna również odchylać się do tyłu nie mniej niż o 20º i do przodu nie mniej niż o 5º oraz po 60º w obie strony (co daje razem możliwość obrotu o 120º wokół własnej osi). Powinno się również pamiętać, że górna krawędź monitora nie powinna być ustawiona powyżej oczu pracownika. Klawiatura powinna być czytelna, matowa i zachowywać odpowiedni kontrast, natomiast biurko, najlepiej matowe w jasnym kolorze, ma gwarantować łatwość w posługiwaniu się sprzętem na nim umieszczonym. Stanowiska pracy powinny być ustawione tak, aby między sąsiednimi monitorami nie było mniej niż 60 cm odstępu, a między pracownikiem, a tyłem sąsiedniego monitora mniej niż 80 cm.

Bardziej szczegółowe informacje dotyczące przygotowania stanowiska do pracy z monitorem ekranowym dostępne są w numerze 7-8/2017 „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny” w dziale Okiem sanepidu.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij