Mucocele to torbiel zastoinowa gruczołów ślinowych błony śluzowej. Miejscem jej najczęstszego występowania jest okolica wargi dolnej, rzadziej są to: język, błona śluzowa policzków i podniebienia.

Zmiany te obserwuje się głównie u dzieci oraz u osób młodych (2, 3). Najczęstszą przyczyną jest uraz, np. nagminne przygryzanie błony śluzowej i czerwieni warg. Powoduje to uszkodzenia, obliterację przewodów  wyprowadzających małych gruczołów ślinowych, mechaniczne zaczopowanie przez blizny i ograniczone stany zapalne błony śluzowej (4).

Całość artykułu przeczytaj tutaj.

Autorzy: dr n. med. Marlena Pedowska, dr n. med. Maja Ptasiewicz, dr n. med. Janusz Zakrzewski

Artykuł przeczytasz za darmo dzięki opcji "artykułu otwartego", a czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl.

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij