Artykuł przedstawia przypadek 8-letniego chłopca, u którego w wyniku intruzji zęba 21 doszło do powikłania pourazowego pod postacią resorpcji zewnętrznej korzenia.

Jedną z przyczyn pojawiania się młodych pacjentów u lekarza stomatologa są urazy zębów. Na rezultaty leczenia wpływają nie tylko zastosowane postępowanie, materiały czy leki, ale również czynniki związane z pacjentem, takie jak: czas, jaki upłynął od urazu do zgłoszenia się do gabinetu, stadium rozwoju korzenia, współpraca ze strony pacjenta czy też historia leczenia (1).

Urazy zębów to przypadki, w których niezwykle istotną rolę odgrywa wnikliwie wykonane badanie pacjenta, na które składają się: wywiad, badanie zewnątrzustne, badanie wewnątrzustne, badanie żywotności miazgi oraz badanie radiologiczne (2).

W przypadku urazu bardzo ważna jest nie tylko udzielona pierwsza pomoc, ale istotne są również okresowe wizyty kontrolne, bowiem to na nich mogą ujawnić się powikłania pourazowe, takie jak:

  • zahamowanie rozwoju korzenia,
  • obliteracja jamy zęba,
  • obumarcie miazgi,
  • przebarwienie korony,
  • zanik kości wyrostka zębodołowego,
  • resorpcja wewnętrzna,
  • resorpcja zewnętrzna (2).

Zdiagnozowanie ich w odpowiednim czasie pozwala na wdrożenie leczenia, które zwiększa szansę na jak najdłuższe zachowanie zęba w jamie ustnej. Ma to istotne znaczenie, szczególnie biorąc pod uwagę dane epidemiologiczne, które mówią o tym, że urazom najczęściej ulegają zęby przednie, w szczególności siekacze przyśrodkowe szczęki (1-4). Prawi­dłowa, szybka diagnoza i leczenie mają duże znaczenie dla poczucia estetyki i komfortu psychicznego pacjenta (...).

Całość artykułu przeczytaj tutaj.

Autorzy: lek. dent. Ewa Domagała-Kabacińska, lek. dent. Monika Dorosz

Artykuł przeczytasz za darmo dzięki opcji "artykułu otwartego", a czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl.

fot. archiwum autorów

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij