Chcesz awansować w hierarchii firmy? Zadbaj o zęby. Z sondażu przeprowadzonego przez firmę HR Global Group z Warszawy wynika, że aż 62% ankietowanych Polaków uważa, że stan uzębienia pracownika ma ogromne znaczenie na jego drodze po zawodowy sukces.

Niemal wszyscy przepytani stwierdzili także, że ich przełożony może pochwalić się pięknym i zdrowym uśmiechem. Zależność dostrzegają specjaliści rynku pracy, a także stomatolodzy, którzy coraz częściej goszczą pacjentów nie tylko w sytuacjach alarmowych, ale także w celu poprawy estetyki uzębienia.

Zaledwie co czwarty ankietowany (23 proc.) przekonany jest, że zdrowy i piękny uśmiech nie ma znaczenia w kontekście awansu w strukturach firmy. Jednocześnie jednak aż 93 proc. dostrzegło, że ich szef takim uśmiechem się charakteryzuje.

Tego typu zależność łatwo dostrzec w większości firm biurowych, bez różnicy – małej lokalnej czy wielkiej korporacji mającej w Polsce jedynie swój oddział. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z kontaktami „face to face”, wygląd, prezencja – w tym uśmiech, zadbane zęby – mają znaczenie w kontekście postrzegania danego pracownika. Właścicielom firm, zarządzającym, zależy mimo wszystko, żeby firmę na biznesowych, ważnych spotkaniach, reprezentował pracownik z „klasą” – tłumaczy Dariusz Michalski, specjalista ds. HR z agencji HR Global Group.

Z sondażu wynika także, że ankietowani w pracy zwracają uwagę nie tylko na stan uzębienia szefostwa, ale także swoich koleżanek i kolegów (82 proc.). Ponad ¾ z nich stwierdziło, że zdecydowanie bardziej o swoje zęby dbają kobiety, a 59 proc. przyznało, że obecnie odwiedza gabinety stomatologiczne także ze względu na swoją prezencję w miejscu pracy.

Pacjent stomatologiczny w Polsce niewątpliwie ewoluował. Kilkanaście lat temu przychodził do gabinetu dopiero w sytuacji podbramkowej, kiedy ząb nadawał się już tylko do leczenia kanałowego albo co gorsza – do usunięcia. Następnie – jeszcze nie tak dawno temu – zaczął pojawiać w gabinecie już przy pierwszym niepokojącym objawie. Obecnie natomiast coraz częściej odwiedzają nas pacjenci, dla których ogromne znaczenie ma przede wszystkim estetyka ich uzębienia, a nie walka z jakimkolwiek bólem – komentuje wyniki sondażu dr n. med. Jacek Bednarski, stomatolog z gabinetu Dębowa 105 w Katowicach.

Zdaniem specjalistów ds. HR, wygląd pracownika, jego prezencja, zawsze miała ogromne znaczenie. – Jesteśmy wzrokowcami, nie da się tego ukryć. W biurze zawsze będziemy bardziej przychylnym okiem patrzeć w kierunku pracownika w koszuli, garniturze niż tego w t-shircie i rozciągniętym swetrze. To naturalne – zauważa Dariusz Michalski. I dodaje: – Od pewnego czasu można zaobserwować, że pracujący Polacy coraz bardziej dbają m.in. o stan swojego uzębienia, a firmy – coraz częściej zapewniają im benefity stomatologiczne. Wyniki sondażu jasno pokazują, że wszyscy już dostrzegają, jak ważny jest piękny i zdrowy uśmiech.

Do tego stopnia, że większość ankietowanych zadeklarowało, że przeszkadza im, jeśli koledze/koleżance z pracy brzydko pachnie z buzi (93 proc.). Tylko 14 proc. z nich zauważyło, żeby ktoś ze współpracowników mył zęby w miejscu pracy, ale co ciekawie, jeszcze mniej – bo 12 proc. – przyznało, że samo myje zęby w pracy po posiłkach, a 19 proc. – czasami.

Stomatolodzy zwracają uwagę, że brzydki zapach z buzi często oznacza nie tyle brak mycia zębów, co poważne choroby w jamie ustnej. Jednak zdaniem lekarzy coraz częściej odwiedzają ich pacjenci-pracownicy świadomi, którzy chcą poprawić stan swojego uzębienia także właśnie ze względu na obowiązki zawodowe.  – Zdarzają się sytuacje, że pacjenci dzwonią i proszą o pilne przyjęcie, ponieważ niedługo mają bardzo ważne spotkanie i muszą dobrze wyglądać. Takim niemal standardem staje się powoli np. wybielanie zębów, na które niegdyś pacjenci decydowali się przy okazji ważnych uroczystości typu ślub i wesele, a dzisiaj – także ze względu na spotkanie biznesowe. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, jak bardzo rozwinęła się także sama stomatologia, a z nią implantologia. Dziś pacjent w ciągu kilku godzin, może przejść nieprawdopodobną metamorfozę uzębienia – od bezzębia czy zębów z próchnicą, nierównych, wprost do białego uśmiechu. A to wszystko w komfortowych warunkach, bez najmniejszego stresu i przy znacznie zmniejszonym dyskomforcie pozabiegowym – zauważa dr Jacek Bednarski.

– – – – – –

Wyniki ankiety przeprowadzonej na grupie 300 osób pracujących, w przedziale wiekowym 21-59 lat:

Czy Twoim zdaniem stan i wygląd uzębienia ma wpływ na postrzeganie pracownika oraz jego szanse na awans zawodowy?
Tak – 62 proc.
Nie – 23 proc.
Nie potrafię ocenić – 15 proc.

Uważasz, że Twój przełożony/Twoi przełożeni mają ładne i zdrowe zęby?
Tak – 93 proc.
Nie – 7 proc.

Wybierając się do stomatologa w celu poprawy zdrowia i wyglądu uzębienia, robisz to także ze względu na pracę?
Tak – 59 proc.
Nie – 41 proc.

Zwracasz uwagę na stan uzębienie kolegów/koleżanek z pracy?
Tak – 82 proc.
Nie – 18 proc.

Kto bardziej dba o zęby z Twoich współpracowników – kobiety czy mężczyźni?
Kobiety – 76 proc.
Mężczyźni – 24 proc.

Czy przeszkadza Ci, jeśli koledze/koleżance z biura, brzydko pachnie z buzi?
Tak – 93 proc.
Nie – 7 proc.

Szczotkujesz w pracy zęby?
Tak – 12 proc.
Nie – 69 proc.
Czasami – 19 proc.

Czy ktokolwiek z Twoich kolegów/koleżanek myje w pracy zęby?
Tak – 14 proc.
Nie – 82 proc.
Trudno mi stwierdzić – 4 proc.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij