W Warszawie odbyła się V Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Stomatologii Dziecięcej organizowana przez Zakład Stomatologii Dziecięcej WUM oraz PTSD.

W programie Konferencji pojawiły się nazwiska wybitnych ekspertów z kraju i zagranicy,  którzy zaprezentowali najnowsze trendy z zakresu stomatologii dziecięcej, dzieląc się swoją wiedzą podczas dziewięciu sesji tematycznych.
 
Podczas Konferencji, z inicjatywy PTSD, Polskiego oddziału ACFF przy współpracy z firmą Colgate – Palmolive po raz pierwszy w historii została podpisana wspólna deklaracja – Wyzwanie 10 na 10.

Zobowiązuje ono sygnatariuszy do podjęcia konkretnych działań w celu REDUKCJI frekwencji próchnicy u 5- i 10-latków - tak, aby zmalała o 10% w ciągu następnych 10 lat.
 
Jest to wyzwanie o tyle ambitne, że przez dekady ta liczba nie malała - nie zaobserwowano w Polsce znaczącej statystycznie poprawy sytuacji. Wg danych Ogólnopolskiego Monitoringu Stanu Zdrowia Jamy Ustnej I Jego Uwarunkowań ponad 90% populacji Polski ma próchnicę. Stan uzębienia naszego społeczeństwa na przestrzeni lat uległ nieznacznej poprawie w zakresie frekwencji próchnicy,  niemniej jednak zapadalność i intensywność próchnicy w Polsce jest jedną z wyższych wśród krajów europejskich. Choroba dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, a potrzeby w zakresie jej leczenia są niezaspokojone. Konieczna jest również edukacja prozdrowotna, gdyż jak wskazują eksperci, brak wiedzy  i właściwych zachowań w zakresie higieny jamy ustnej i sposobu odżywiania jest głównym źródłem problemów populacji.
 
Eksperci, którzy podpisali Proklamację zobowiązali się do dołożenia wszelkich starań, by zmienić obecną sytuację.  Ta wspólna inicjatywa ma za zadanie pokazać jedność środowiska stomatologicznego oraz przekonanie, że jedynie wspólnym działaniom jesteśmy w stanie zmienić to co, wydaje się być niemożliwe.
 
W celu dalszego propagowania inicjatywy zostanie utworzona strona internetowa, na której stomatolodzy, higienistki stomatologiczne oraz pediatrzy będą mogli zgłaszać swój akces do Wyzwania 10 na 10 i podejmować swoje indywidualne zobowiązania.
 
Liczymy na wsparcie tej niezwykle potrzebnej inicjatywy. Każde działanie przybliża nas do celu, a suma pojedynczych wyzwań na pewno doprowadzi do sukcesu w ciągu zbliżającej się dekady.

prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak- Kowalczyk, szef PTSD, krajowy konsultant ds stomatologii dziecięcej
prof. dr hab. n. med Marzena Dominiak, szef PTS
prof. Nigel Pitts, v-ce president of Global ACFF
prof. dr hab. n. med. Urszula Kaczmarek, Koordynator Oddziału Środkowo-Wschodnioeuropejskiego ACFF
prof. dr hab. n.med. Joanna Szczepańska, Konsultant Wojewódzki Stom.Dziecięcej, Kierownik Zakładu St.Dz.
prof. dr hab. n. med. Maria Borysewicz-Lewicka, Kierownik Katedry Stom. Dziecięcej
prof. dr hab. n. med. Maria Mielnik-Błaszczak, Członek Zarządu PTSD, Przewodnicząca sekcji Stomatologii Dziecięcej PTS
dr hab. n. med. Lidia Postek-Stefańska, Członek Rady Nadzorczej PTSD
dr hab. n. med. Grażyna Marczuk -Kolada, Kierownik Zakładu, Przewodnicząca rady Nadzorczej PTSD
prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek, Krajowy Konsultant ds stomatologii zachowawczej z endodoncją
dr hab. Anna Turska-Szybka, Członek Zarządu PTSD
dr n. med. Elżbieta Łuczaj-Cepowicz, Członek Rady Nadzorczej PTSD
dr n.med. Iwona Gregorczyk-Maga, Członek Rady Nadzorczej PTSD
dr hab. n. med Justyna Opydo-Szymaczek, Członek Rady Nadzorczej PTSD
dr hab. n. med Karoline Gereth, Członek Rady Nadzorczej PTSD
dr hab. n. med Elżbieta Pelc, Dyrektor Stomatologicznego Centrum Klinicznego
dr hab. n. med. Anna Jurczak, Członek Zarządu PTSD
dr n. med. Joanna Manowiec, Członek Rady Nadzorczej PTSD
dr hab. n. med Karolina Gerreth, Członek Rady Nadzorczej PTSD 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij