W artykule przedstawiono leczenie endodontyczne pierwszego trzonowego zęba żuchwy z czterema krętymi kanałami – dwoma mezjalnymi oraz dwoma dystalnymi.

Celem artykułu jest przedstawienie przypadku klinicznego leczenia kanałowego pierwszego zęba trzonowego żuchwy z czterema krętymi kanałami. Dwa kanały przyśrodkowe mają wspólne ujście, podobnie dwa kanały odśrodkowe także mają wspólne ujście wierzchołkowe. System korzeniowy zakwalifikowano do II typu systemów kanałowych wg Vertucciego (1, 2) oraz II typu wg Weine’a (3). W artykule przedstawiono metodę opracowania kanałów korzeniowych z krzywizną w odcinku przywierzchołkowym oraz wypełnianie kanałów korzeniowych metodą ciągłej fali, gdy kanały łączą się ze sobą.

Leczenie endodontyczne jest powszechnie stosowaną procedurą w gabinecie stomatologicznym. Różnorodna anatomia systemów kanałowych nie pozwala na rutynę podczas zabiegu. Znajomość anatomii, cierpliwość i staranność podczas pracy są niezbędne, by uzyskać dobry efekt terapeutyczny (4, 5).

Poniżej opisano przypadek kliniczny leczenia kanałowego w zębie trzonowym z czterema kanałami mającymi trzy krzywizny.

W pierwszym zębie trzonowym żuchwy najczęściej spotykane są trzy kanały: przedsionkowy, językowy w korzeniu bliższym i jeden w korzeniu dalszym. Dwa kanały dalsze: przedsionkowy i językowy, występują w 7-29% zębów (1). Kanały bliższe, jak i dalsze mogą łączyć się ze sobą i mieć wspólne ujście. Według Ingle’a i Baklanda uzupełnione wg Cohena i Burnsa dwa kanały w korzeniu przyśrodkowym z jednym otworem zdarzają się w 40,5%, a dwa kanały w korzeniu odśrodkowym – w 61,5% przypadków (3) (...).

Całość artykułu przeczytaj tutaj.

Autorzy: lek. dent. Anna Aksamit-Bartczak, lek. dent. Anna Krzywdzińska-Bolkowska, lek. stom. Marta Urbańczyk-Elżbieciak

Artykuł przeczytasz za darmo dzięki opcji "artykułu otwartego", a czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl.

fot. archiwum autorów

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij