Wszelkie patologie w obrębie jamy ustnej przyszłej matki mogą mieć negatywne konsekwencje dla płodu.

Zapalenie dziąseł jest odwracalnym procesem, który nie wpływa na utratę przyczepu łącznotkankowego. W zapaleniu przyzębia zaś dochodzi do nieodwracalnej utraty włókien kolagenowych, tkanek miękkich i kości, co skutkuje w zwiększeniu ruchomości zębów, aż w końcu ich wypadnięciem. Istnieje wystarczająco dużo dowodów potwierdzających wnikanie tych bakterii do krwiobiegu poprzez mechanizmy angażujące mediatory zapalne, co skutkować może bezpośrednim wtargnięciem bakterii do płynu owodniowego.

Objawy chorobowe związane z błoną śluzową i uzębieniem dotyczą:
  • stanu przyzębia,
  • gruczołów ślinowych,
  • twardych tkanek zęba.

Najczęściej objawy chorobowe występujące u kobiety ciężarnej dotyczą właśnie błony śluzowej jamy ustnej, która będąc pod zwiększonym wpływem hormonów steroidowych podlega zmianom analogicznym do śluzówki pochwy, jednakże w łagodniejszym stopniu.

Dr hab. n. med. Mansur Rahnama, prof. nadzw., dr n. med. Łukasz Czupkałło, lek. dent. Maryla Kozicka-Czupkałło, lek. stom. Leszek Czajkowski, dr. n. med. Michał Łobacz, lek. dent. Rafał Jamrogiewicz

Więcej przeczytasz - tutaj

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij