Periimplantitis jest to proces zapalny toczący się wokoło wszczepionego implantu zębowego. Periimplantitis ma wiele cech wspólnych z zapaleniem wokół zęba (Periodontitis), jednak z kilkoma różnicami.

Wymuszają one na lekarzach praktykach zastosowanie odmiennej, bardziej złożonej techniki postępowania, aby leczenie było skuteczne.

Tkanki otaczające implant mają funkcjonalnie wiele cech wspólnych z tkankami przyzębia brzeżnego. Miedzy wszczepem a dziąsłem znajduje się nabłonek łączący o długości około 2 mm oraz przyczep łącznotkankowy o długości około 1,5 mm. Powierzchnia implantu kontaktuje się bezpośrednio z kością. Wokół implantu brak jest ozębnej, cementu korzeniowego, tkanka łączna wokół implantu ma inny układ włókien w porównaniu do tkanek okołozębowych oraz zawiera mniej fibroblastów. Taka budowa powoduje zmniejszenie przepływu krwi w tkankach miękkich będących w kontakcie z implantem. W pracy omówiono przypadek leczenia zapalenia okołowszczepowego dwóch implantów zlokalizowanych w żuchwie przy użyciu lasera erbowo-jagowego. W poniższym przypadku pokazano obecnie najskuteczniejszą i najpewniejszą metodę usunięcia zapalnie zmienionej ziarniny oraz biofilmu bakteryjnego z powierzchni implantów zębowych, dzięki zastosowaniu lasera Er:YAG.

lek. dent. Jacek Matys, dr n. med. Rafał Flieger, dr n. med. Przemysław Kopczyński

Czytaj dalej - tutaj

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij